Oleje na zapalenie pęcherza.

Oleje na zapalenie pęcherza – jakie wybrać i jak działają?

Stan zapalny pęcherza moczowego to przeważnie następstwo mniej lub bardziej nasilonej infekcji bakteryjnej. Wśród naturalnych sposobów na walkę z uciążliwą dolegliwością często wymienia się zmianę codziennej diety. Jednym z elementów nowego sposobu odżywiania jest spożycie naturalnych olejów roślinnych, które mogą okazać się pomocne w przeciwdziałaniu występującym niedogodnościom. Które oleje wybrać? Na czym polegają ich prozdrowotne właściwości?

Jakie oleje warto wykorzystać przy zapaleniu pęcherza moczowego?

 

Fitoterapia jest niezwykle częstym wyborem wśród osób mających problemy z pęcherzem i układem moczowym. Preparaty zawierające pokrzywę, skrzyp, mniszek lekarski, palmę sabałową czy owoce żurawiny okazują się wyjątkowo wartościowym wsparciem w leczeniu występujących dolegliwości. Ich pozytywny wpływ okazuje się pomocny zarówno w przypadku infekcji (np. bakteryjnego zakażenia cewki i pęcherza moczowego), jak i chorób dotyczących nerek (np. kamica nerkowa) bądź innych elementów układu moczowo-płciowego (np. przerost gruczołu krokowego). Część specjalistów wspomina też, że oprócz ziołowych naparów czy suplementów diety można zdecydować się na skorzystanie z innej formy fitoterapii.

Oleje roślinne, zwłaszcza te z pierwszego tłoczenia na zimno, stanowią bogate źródło wielu wartościowych składników aktywnych. Produkty powinny być sprzedawane w postaci butelek wykonanych z bursztynowego szkła, co zapobiega utlenianiu tłuszczu przez promieniowanie UV. Olejowe kuracje znajdują zastosowanie w przypadku problemów z pęcherzem. Które oleje są godne uwagi i warte włączenia do codziennej diety?

• Olej z pestek dyni – prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych w kwestii nieprawidłowości dotyczących układu moczowo-płciowego. Tłuszcz pozyskany z nasion dyni to przede wszystkim bogate źródło fitosteroli i duża zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozwalają zahamować 5α-redukatzę, co ma korzystny wpływ na przeciwdziałanie problemom z prostatą. Składniki te wykazują też właściwości antyzapalne i antyoksydacyjne oraz mogą być pomocne w osłabieniu objawów np. związanych z nadreaktywnością pęcherza. Olej z pestek dyni zawiera też kukurbitacynę o niezwykle silnym działaniu przeciwpasożytniczym.

  • Olej z czarnuszki – choć tłuszcz uzyskiwany z czarnego sezamu jest częściej stosowany w problemach oddechowych lub nieprawidłowościach skórnych, to okazuje się pomocny również w problemach z układem moczowym. Jej antybakteryjne właściwości mogą być pomocne w walce z infekcję. Ponadto w niektórych pracach naukowych wykazano, że czarnuszka jest pomocna w przeciwdziałaniu kamicy nerkowej.
  • Olej kokosowy – stanowi bogate źródło kwasu laurynowego, któremu przypisuje się niezwykle korzystne działanie przeciwbakteryjne. Można więc przypuszczać, że olej z nasion kokosowych może zostać wykorzystany jako element profilaktyki problemów z pęcherzem. Niemniej jednak należy pamiętać, że tłuszcz kokosowy zawiera wiele innych nasyconych kwasów tłuszczowych i w związku z tym powinien być stosowany z rozwagą.
  • Olej konopny – konopie są od dłuższego czasu postrzegane jako nowa nadzieja fitoterapii. Kannabinoidy występujące w oleju konopnym mogą okazać się pomocne dla pacjentów ze zmianami zapalnymi pęcherza, które mogą być uwarunkowane rakiem pęcherza bądź nowotworem prostaty. Temat ten wciąż jednak wymaga większej liczby badań, ale wyniki aktualnych prac naukowych wydają się niezwykle obiecujące i być może w przyszłości konopie będą równie często rekomendowane co np. palma sabałowa czy żurawina.

Bibliografia:

  1. Singh K., et al. „The pathophysiology and the therapeutic potential of cannabinoids in prostate cancer.” Cancers 2021, 13(6): 4107.
  2. Ardakani M., et al. „Efficacy of black seed (Nigella sativa L.) on kidney stone dissolution: A randomized, double-blind, placebo-controlled, clinical trial.” Phytotherapy Research 2019, 33(5): 1404-1412.
  3. Ramak P., Mahboubi M. „The beneficial effects of pumpkin (Cucurbita pepo L.) seed oil for health condition of men.” Food Reviews International 2019, 35(2): 166-176.
  4. Nishimura M., et al. „Pumpkin seed oil extracted from Cucurbita maxima improves urinary disorder in human overactive bladder.” Journal of Traditional and Complementary Medicine 2014, 4(1): 72-74.
  5. Vala GS., Kapadiya PK. „Medicinal benefits of cononut oil.” International Journal of Life Sciences Research 2014, 2(4): 124-126.