Problemy z pęcherzem mogą mieć rozmaite podłoże – niekiedy jest to efekt infekcji, czasami rezultat chorób układu moczowego bądź przerostu prostaty, a w innych przypadkach następstwo niedostatecznego poziomu higieny czy wad anatomicznych. Zmiany zapalne w obrębie pęcherza nie wróżą niczego dobrego, a co gorsza mogą stanowić przyczynę poważniejszych dolegliwości. Jakie domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w łagodzeniu stanu zapalnego?
Objawy zapalenia pęcherza – jakie symptomy wskazują na problem?
Obraz kliniczny osoby ze stanem zapalnym w obrębie pęcherza moczowego jest niezwykle charakterystyczny. Głównym objawem są dolegliwości bólowe o charakterze niekomfortowego pieczenia, które pojawiają się w momencie oddawania moczu. Częstość wizyt chorego w toalecie za potrzebą jest znacznie większa, ale ilość moczu jest niekiedy wręcz znikoma. Zmiany zapalne mogą wyzwalać uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. Bardzo często chorzy skarżą się na występowanie nasilonego bólu okolic podbrzusza, czasami okolic odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Pacjentom może też towarzyszyć gorączka.
Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza?
Przed sięgnięciem po leki można spróbować innych metod na zwalczenie stanu zapalnego. Chorzy mają do dyspozycji kilka prostych sposobów, które wykazują wysoką skuteczność w niwelowaniu problemów z pęcherzem moczowym – oczywiście większość z nich znajduje zastosowanie wówczas, gdy poziom zaawansowania zmian i samej choroby nie jest dostatecznie duży. Oto kilka przykładowych rozwiązań.
Optymalne nawodnienie i/lub zwiększenie ilości płynów
Jedną z głównych strategii przeciwdziałania zmianom zapalnym i infekcjom pęcherza jest oczyszczenie dróg moczowych. Jednak zanim zdecydujemy się na wykorzystanie składników zwalczających chorobotwórcze patogeny, można wykorzystać bardziej naturalny sposób. Wzmożone picie wody potęguje w organizmie konieczność filtrowania dostarczanych płynów i oddawanie moczu. To natomiast pozwala na wypłukanie zalegających mikroorganizmów, które mogą powodować występowanie procesu zapalnego. Działanie to oczywiście nie jest doraźne, ale wdrożenie tego zdrowego nawyku jest bardzo dobrym elementem profilaktyki.
Owoce żurawiny
Owoce żurawiny są jednym z najczęściej wymienianych, naturalnych sposobów na walkę z zapaleniami pęcherza moczowego. Wysoka zawartość witaminy C, witamin A i E oraz antyoksydacyjnych proantocyjanów sprawia, że żurawina wykazuje wyjątkowo dużą skuteczność w przeciwdziałaniu bakteriom atakującym pęcherz m.in. ograniczając ich namnażanie i przyleganie do ścian przewodów moczowych. Ponadto żurawina wykazuje właściwości moczopędne, co jest skuteczne w kontekście oczyszczania nerek i dróg moczowych. Żurawinę można stosować w rozmaitych formach – świeżych lub suszonych owoców, soku, konfitury lub suplementów diety zawierających sproszkowane owoce bądź standaryzowany ekstrakt.
Zioła na zapalenie pęcherza
Fitoterapia to wciąż chętnie wybierana alternatywa dla farmakoterapii zmian zapalnych w pęcherzu moczowym. Wiele ziół wykazuje wiele dobroczynnych właściwości dla układu moczowo-płciowego – część potęguje oddawanie moczu i tym samym sprzyja oczyszczaniu dróg moczowych, inne wykazują właściwości łagodzące podrażnienia, rozkurczowe i odtruwające. Zioła na zapalenie pęcherza mogą być stosowane zarówno do użytku zewnętrznego w formie kąpieli nasiadowych (tzw. nasiadówki) lub okładów, jak i wewnętrznego w postaci naparów lub herbat. Mieszanki ziołowe polecane przy problemach z pęcherzem powinny zawierać:
- nagietek
- korę dębu
- ziele nawłoci
- kwiat nasturcji
- mniszek lekarski
- mącznicę lekarską
- koszyczki rumianku
- ziele skrzypu polnego
- owoce palmy sabałowej
- korzeń i ziele pietruszki
- ziele pokrzywy zwyczajnej
Bibliografia:
- Różański H., Bobak Ł, Trziszka T. „Znaczenie nawłoci (Solidago) w fitoterapii.” Herbalism 2016, 2(1): 160-173.
- Bochniewska V., Jung A., Żuber J. „Zakażenie układu moczowego u dzieci.” Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, 1(8): 12-22.
- Gryszczyńska A. „Żurawina amerykańska (Vaccinum macrocarpon) – lek na problemy urologiczne.” Urologia – nauka i praktyka 2010, 63: 31-40.
- Dadej R., Jędrzejczak-Dadej A. „Zakażenia układu moczowego u mężczyzn w podeszłym wieku.” Geriatria 2009, 3: 151-161.