Infekcje dróg moczowych to częsta przypadłość, zwłaszcza u kobiet. Są wywoływane najczęściej przez bakterie Escherichia Coli. Lekiem dostępnym bez recepty, skutecznym w zwalczaniu tej infekcji, jest furagina. Jak działa ten lek? Jak go stosować?
Zakażenia dróg moczowych są wynikiem wnikania bakterii w głąb układu moczowego. Głównie za infekcje dróg moczowych odpowiedzialna jest bakteria Escherichia Coli. Takie zakażenia dotyczą częściej kobiet niż mężczyzn, co jest wynikiem odmiennej budowy anatomicznej ujścia cewki moczowej u obu płci [1].
Objawy zakażenia dróg moczowych
Infekcjom układu moczowego towarzyszą następujące objawy:
- ból;
- pieczenie;
- częste oddawanie moczu;
- niekiedy krwiomocz;
- w poważnych zakażeniach również gorączka [1].
Zapalenie pęcherza moczowego — leki bez recepty
Zakażenia układu moczowego można wyleczyć lekami bez recepty, jednak wciąż wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Często lekiem pierwszego wyboru jest furazydyna — chemioterapeutyk znany szerzej pod nazwą furagina. Jest dostępny w dwóch dawkach:
- 50 mg: Furaginum Adamed, Furaginum Hasco, Furaginum USPharmacia, NeoFuragina, UroFuraginum;
- 100 mg: NeoFuragina MAX, DaFurag MAX, UroFuraginum MAX.
Jak działa furazydyna?
Furazydyna jest lekiem przeciwbakteryjnym przeznaczonym do stosowania wewnętrznego. Po podaniu doustnym na czczo osiąga maksymalne stężenie we krwi już po 30 minutach. Z kolei przyjęcie dawki furazydyny wraz z posiłkiem skutkuje dwukrotnie większym stężeniem po upływie tego samego czasu (0,5h). Lek ten stosuje się w leczeniu niepowikłanych zakażeń dolnych dróg moczowych wywoływanych przez Eschericha Coli. Furazydyna jest jednocześnie nieskuteczna wobec Pseudomonas aeruginosa i niektórych szczepów Proteus spp. [2].
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po furazydynie?
Furazydyna, podobnie jak inne nitrofurany, może wywołać następujące działania niepożądane:
- bóle głowy;
- mdłości;
- wymioty;
- reakcje alergiczne;
- zmniejszone łaknienie.
Aby im zapobiec, zaleca się popijać lek dużą ilością płynu oraz przyjmować jednocześnie witaminy z grupy B. W przypadku ostrych działań niepożądanych należy przerwać leczenie [2].
Jak stosować furaginę?
Dorośli pacjenci pierwszego dnia terapii powinni przyjąć 400 mg furazydyny w 4 dawkach podzielonych, a w następnych dniach 300 mg leku z 3 dawkach podzielonych. Całe leczenie powinno trwać 7-10 dni.
U dzieci i młodzieży dawka furazydyny uzależniona jest od masy ciała pacjenta. Lek należy stosować w dawce 5-7 mg/kg masy ciała na dobę w 2 dawkach podzielonych przez 7 dni.
W przypadku małych dzieci, mających problem z połykaniem tabletki, produkt leczniczy można rozkruszyć i np. zawiesić w mleku. Furazydynę należy przyjmować wraz z posiłkiem, najlepiej wysokobiałkowym. Należy ją również przyjmować o stałych porach. Furazydyna jest lekiem bakteriostatycznym, w związku z czym ważną kwestią jest utrzymanie jej stałego stężenia we krwi [2].
Kiedy nie stosować furaginy?
Przeciwwskazaniami do stosowania furazydyny w przebiegu zakażeń dróg moczowych są:
- nadwrażliwość na furazydynę lub pochodne nitrofuranów;
- polineuropatia obwodowa;
- ciężka niewydolność nerek i zakażenie miąższu nerek;
- niedobór dehydrogenazy glukozo–6–fosforanowej [2].
Specjalne ostrzeżenia
W trakcie kuracji furazydyną bezwzględnie nie wolno spożywać alkoholu, gdyż grozi to wystąpieniem reakcji disulfiramowej. Polega ona na zaburzeniu metabolizmu alkoholu, w wyniku czego dochodzi do zwiększenia ilości aldehydu octowego we krwi i wystąpienia objawów zatrucia alkoholem. Objawy reakcji disulfiramowej są podobne do „kaca”, jednak zazwyczaj są znacznie bardziej nasilone. Typowymi symptomami są:
- uczucie gorąca;
- nudności i wymioty;
- silne bóle brzucha;
- przyspieszenie rytmu serca.
Furazydyna nie powinna być stosowana profilaktycznie. Jest lekiem przeciwdrobnoustrojowym, a jego nadmierne stosowanie może skutkować rozwojem oporności bakterii na ten lek. Oznacza to, że patogeny chorobotwórcze pod wpływem częstych kontaktów z furazydyną, mogą wytworzyć mechanizmy obronne, które sprawią, że furazydyna nie będzie już w stanie zahamować ich rozwoju.
Bibliografia:
- Kupilas A., Sosnowski R., Infekcje dróg moczowych i ich profilaktyka, Przegląd Urologiczny 2012,6,76.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Furaginum Teva