Leki rozkurczowe na zapalenie pęcherza.

Leki rozkurczowe w terapii zapalenia pęcherza moczowego

Dolegliwości bólowe i skurcz mięśniówki gładkiej dróg moczowych stanowią częste problemy w przebiegu zmian zapalnych i infekcji pęcherza. Czy użycie leków rozkurczowych może okazać się pomocne w przeciwdziałaniu występujących dolegliwości? Jakie preparaty wykorzystać w farmakoterapii stanu zapalnego pęcherza?

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny i objawy

 

Zakażenie dróg moczowych jest przeważnie podyktowane infekcją bakteryjną pęcherza. Chorobotwórcze patogeny mogą pojawić się wskutek rozmaitych problemów – począwszy od nadreaktywnego pęcherza i nietrzymania moczu, przez nabyte infekcje w trakcie stosunku seksualnego bez zabezpieczenia czy współdzielenie gadżetów erotycznych, a skończywszy na niewłaściwej pielęgnacji okolic intymnych i chorobach nerek. Warto też pamiętać, że stan zapalny pęcherza to nie tylko efekt bakterii. Innymi przyczynami mogą być:

  • kamica nerkowa
  • przerost prostaty
  • grzybica narządów płciowych
  • choroby pasożytnicze (np. owsica)
  • wady anatomiczne układu moczowo-płciowego

Infekcja dróg moczowych i zapalenie pęcherza wywołują charakterystyczne objawy. Chory ma przede wszystkim problem z oddaniem moczu – w trakcie wizyty w toalecie pojawiają się dolegliwości bólowe i pieczenie, które mogą być odczuwane również w okolicach dolnej części brzucha czy odcinka lędźwiowego. Ponadto pacjenci często borykają się z gorączką, osłabieniem, nudnościami czy wymiotami. Natomiast mocz może charakteryzować się krwistą barwą.

Leki rozkurczowe w farmakoterapii zapalenia pęcherza – dlaczego warto?

 

Zmiany zapalne pęcherza i związane z nim zakażenie moczowodów przeważnie powoduje wzrost napięcia mięśniówki gładkiej dróg moczowych. Obkurczenie tej warstwy tkankowej utrudnia swobodny przepływ moczu, a zwiększające się ciśnienie może powodować dolegliwości bólowe. Ból jest także podyktowany aktywnym stanem zapalnym i bytującymi patogenami. Stąd zastosowanie leków rozkurczowych jest w pełni uzasadnione.

Jakie leki rozkurczowe będą skuteczne w leczeniu zapalenia pęcherza?

 

Jednym z najczęściej rekomendowanych środków farmakologicznych jest drotaweryna, która jest zaliczana do grona spazmolityków. Oznacza to, że jej właściwości rozkurczowe obejmują jednakowo problemy pochodzenia mięśniowego i neurogennego. Stosowanie drotaweryny powoduje zwiększenie stężenia cAMP i cGMP, co jest możliwe poprzez zahamowanie fosfodiesterazy IV. Ponadto drotaweryna zmniejsza poziom wewnątrzkomórkowego wapnia, a to umożliwia ograniczenie procesu aktywacji miozyny – głównego komponentu w reakcji skurczowej mięśni. Drotawerynę można zakupić bez recepty np. w formie preparatu No-Spa czy Spastyna Max. Zaletą tej substancji jest fakt, że wykazuje niewielkie ryzyko występowania skutków ubocznych i cechuje się niską interakcyjnością względem innych leków.

Drotaweryna jest także dostępna w połączeniu z kofeiną i metamizolem. O ile ten pierwszy składnik jest dobrze znany, to ten drugi już niekoniecznie – metamizol jest nieopioidowym lekiem przeciwbólowym, którego działanie (prawdopodobnie) polega na uwalnianiu β-endorfin, zmniejszeniu pirogenów i hamowaniu aktywności cyklooksygenazy produkującej mediatory stanu zapalnego. Kompleks drotaweryna + kofeina + metamizol jest możliwy do zakupu na terenie Polski i nie wymaga od pacjenta recepty np. w formie leku Vemonis Femi.

Preparaty rozkurczowe można wspomóc innymi lekami OTC o działaniu:

  • wspierającym oddawanie moczu np. Urosan, Żuravit
  • ograniczającym namnażanie bakterii np. Urofuraginum
  • przeciwbólowym i antyzapalnym np. Ibubrom, Nurofen

Bibliografia:

  1. Xing X., Xiao Q., Xiao W. „Randomized controlled study of efficacy and safety of drotaverine hydrochloride in patients with irritable bowel syndrome.” Medicine (Baltimore) 2017, 96(51): 1-5.
  2. Holecki M., et al. Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych. Narodowy Instytut Leków2015.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=253
  4. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=548