Mącznica lekarska na zapalenie pęcherza moczowego.

Mącznica lekarska w leczeniu zapaleń pęcherza

Fitoterapia jest częstym sposobem na łagodzenie dolegliwości i przeciwdziałanie zmianom zapalnym dotyczącym pęcherza. Jedną z roślin, która może zostać wykorzystana w naturalnej terapii układu moczowego, jest mącznica lekarska. Co sprawia, że warto jej użyć w leczeniu zapaleń pęcherza? Jakie wartościowe składniki zawiera?

Czym jest mącznica lekarska?

 

To roślina nazywana często niedźwiedzim gronem lub niedźwiedzim uchem, która naturalnie występuje w obszarach należących do stref arktycznej i umiarkowanej. Mącznica lekarska jest niewielkim krzewem (maksymalnie 20 cm wysokości) o charakterystycznych, czerwonych i połyskujących jagodach, które swoim wyglądem przypominają borówki i odznaczają się kwaśnym smakiem. Surowcem zielarskim są natomiast niewielkie listki o bogatej zawartości wielu cennych składników aktywnych.

Mącznica lekarska a zapalenie pęcherza – dlaczego warto ją wykorzystać?

 

Zastosowanie mącznicy lekarskiej w fitoterapii nie jest przypadkowe. W liściach rośliny znajduje się bogata zawartość glikozydów fenolowych, a zwłaszcza arbutyny, o silnych właściwościach moczopędnych. Dzięki temu jej stosowanie sprawdzi się w kwestii oczyszczania dróg moczowych. Co więcej, mącznica zawiera też wiele kwasów organicznych i triterpenów (m.in. kwas ursolowy) o działaniu bakteriobójczym. Dzięki temu pozwalają zwalczyć uropatogenne mikroorganizmy, które przyczyniają się do infekcji układu moczowego czy zmian zapalnych pęcherza. Mącznicy lekarskiej przypisuje się także właściwości antyoksydacyjne (garbniki, flawonoidy) i przez to jest traktowana jako naturalna forma wsparcia układu odpornościowego m.in. w przeciwdziałaniu wolnym rodnikom tlenowym i zapewnieniu komórkom dodatkowej ochrony przed stresem oksydacyjnym.

Wskazania do użycia mącznicy lekarskiej

 

  • Nocne moczenie
  • Kamica nerkowa
  • Krwiomocz i białkomocz
  • Zapalenie pęcherza moczowego
  • Stan zapalny i łagodny przerost gruczołu krokowego
  • Zmiany zapalne kłębuszków i miedniczek nerkowych
  • Bakteryjne infekcje dróg moczowych (pierwotne i nawracające)

Moczopędne właściwości mącznicy lekarskiej są również rekomendowane dla osób walczących z obrzękami (np. spowodowanych menstruacją). Roślina jest także polecana w trakcie odchudzania.

Jak stosować mącznicę lekarską?

 

Wiele aptek i sklepów zielarskich oferuje zakup suszonych liści mącznicy, które można wykorzystać do przygotowania naparu lub odwaru. Mącznica może też zostać użyta z innymi składnikami fitoterapeutycznymi np. krwawnikiem, rumiankiem, pokrzywą, kłączem perzu, owocami dzikiej róży, lubczykiem, nawłocią, lukrecją, kwiatem bławatka czy skrzypem polnym. Tego typu mieszanki należy stosować głównie w przypadku infekcji układu moczowego i zmian zapalnych pęcherza.

Inną opcją jest zakup suplementów diety zawierających niedźwiedzie grono. Przykładowe monopreparaty:

  • Swanson Uva Ursi Leaf (450 mg mącznicy lekarskiej)• Solaray Uva Ursi (460 mg mącznicy lekarskiej)
  • Natures Way Uva Ursi Leaves (480 mg mącznicy lekarskiej)
  • Douglas Laboratories Uva Ursi Max-V (200 mg mącznicy – standaryzowane na 20% arbutyny)

Ponadto na rynku można też zakupić multiskładnikowe mieszanki zawierające mącznice i szereg innych komponentów, które mają za zadanie zadbać o układ moczowy:

  • Swanson Herbal Urinary Complex (mącznica lekarska, kukurydza zwyczajna, żurawina)
  • Planetary Herbs Uva Ursi Diurite (uwa ursi, mniszek lekarski, imbir, prawoślaz, pietruszka)
  • Gaia Herbs Usnea Uva Ursi (mącznica lekarska, jeżówka purpurowa, cynowód chińśki, brodaczka)
  • NOW Foods Water Out (wyciąg z mącznicy – standaryzowany na 15% arbutyny, witamina B6, potas, mniszek lekarski i jałowiec)

 

Bibliografia:

  1. Grzesik-Gąsior J., Bień A., Pieczykolan A. „Fitoterapia w infekcjach ginekologicznych jako naturalne wsparcie w procesie leczenia.” Pielęgniarstwo XXI wiekue 2018, 17(3): 13-17.
  2. Jambor J. „Fitoterapia chorób układu moczowego.” Przegląd Urologiczny 2012, 71(1): 23-30.
  3. Kujawa-Warchala K., Nazaruk J. „Aktywnośc farmakologiczna pentacyklicznych związków triterpenowych.” Postępy Fitoterapii 2012, 1: 35-47.