Furagina, a będąc precyzyjnym furazydyna, jest lekiem, który stosuje się w przypadku bakteryjnych infekcji kobiecego pęcherza i układu moczowego. Choć farmakoterapia furaginą przynosi pacjentom wiele korzyści, to jednak warto zachować ostrożność w trakcie użycia tego produktu leczniczego. W jakich przypadkach furagina może okazać się niebezpieczna dla chorego? O czym nie można zapominać podczas stosowania preparatów zawierających furaginę?
Interakcyjność z innymi lekami
Substancja określana mianem furaginy jest zaliczana do grona nitrofuranów. Leki te mogą wchodzić z interakcje z szeregiem innych środków farmakologicznych, co w niektórych przypadkach może okazać się niebezpieczne dla pacjenta bądź doprowadzić do ograniczenia skuteczności terapeutycznej.
- Stosowanie kilku uroantyseptyków może spowodować osłabienie działania furaginy.
- Furagina nie powinna być używana równocześnie z lekami odpowiadającymi za zobojętnienie soku żołądkowego (np. bioprazol czy kwas glinowy) u osób ze zgagą. Takie połączenie może sprawić, że wchłanianie furaginy zostanie mocno ograniczone.
- Leki z furazydyną są niewskazane do użyci a z niektórymi preparatami o właściwościach antybakteryjnych i bakteriostatycznych (np. lewomicetyna, rystomicyna czy sulfanilamid). Toksyczne właściwości furazydyny zostają nasilone, co może spowodować depresję układu krwiotwórczego i systemu naczyniowego.
- Atropina przyczynia się do spowolnienia wchłaniania furaginy, ale jej wchłonięta ilość pozostaje bez zmian – wówczas pacjenci mogą z opóźnieniem odczuwać działanie antybakteryjne, co z kolei poteguje ryzyko zwiększenia przedawkowania wskutek siegania po kolejne porcje leku.
- Połączenie furazydyny z chinolonami (np. kwasem nalidyksowym czy oksolinowym) prowadzi do zahamowania właściwości przeciwbakteryjnych tych drugich.
Działania niepożądane
Nitrofurany i w tym furagina mogą powodować szereg niedogodności w trakcie stosowania. Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi farmakoterapii są nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, szumy uszne, ograniczenie łaknienia i inne formy reakcji alergicznych. W celu ograniczenia ryzyka ich występowania pacjenci powinni równocześnie stosować leki antyhistaminowe.
Ryzyko zmian zapalnych nerwów
Farmakoterapia furaginą, która trwa ponad 2 tygodnie, może doprowadzić do występowania zmian zapalnych nerwów. Pacjenci w trakcie przewlekłego stosowania leków z furaginą powinni używać witamin z grupy B (niacyna i taimina), co można potraktować jako element profilaktyki. Ponadto warto zaznaczyć, że osoby chorujące na cukrzycę są narażone są szczególnie narażone na rozwój polineuropatii obwodowej wskutek leczenia furazydyną.
Inne potencjalne zagrożenia
- Furagina zawarta w produktach leczniczych jest niewskazana dla pacjentów z potwierdzonymi zakażeniami komórek miąższowych nerek i problemów o charakterze ciężkiej niewydolności (np. bezmocz).
- Połączenie furaginy z alkoholem może doprowadzić do efektu disulfiramowego. To rezultat zahamowania metabolizmu spożytego alkoholu, co w konsekwencji powoduje przesadne nagromadzenie aldehydu octowego w ustroju i szereg objawów niepożądanych m.in. silnego kaca, nudności czy intensywny ból brzucha.
- Leki z kategorii nitrofuranów mogą mieć negatywne oddziaływanie na funkcjonowanie jąder m.in. wywołując patologiczne zmiany w morfologii plemników i powodując zmniejszenie ich ruchliwości czy też ograniczając ogólną ilość produkowanego ejakulatu.
- Stosowanie furaginy u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej może doprowadzić do występowania hemolizy.
- Preparaty z furaginą są przeciwwskazane do użycia przez kobiety ciężarne, zwłaszcza w I trymestrze. Użycie leków zawierających furaginę w okresie od 38. tygodnia ciąży i podczas porodu moze doprowadzić do niedokrwistości hemolitycznej noworodka. Leki te nie są też polecane dla kobiet karmiących piersią.
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=1599
- https://leki.urpl.gov.pl/files/FuraginumTeva_tabl_50mg.pdf
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/96316,Furagina-FORTE-APTEO-MED-tabletki