nasiadówki na zapalenie pęcherza

Nasiadówki na zapalenie pęcherza

Rozwój stanu zapalnego w obrębie pęcherza moczowego jest poważnym problemem, który może doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych schorzeń. Wiele osób decyduje się na leczenie naturalnymi sposobami – nasiadówki są jedną z metod, która ma na celu przeciwdziałanie występującym zmianom zapalnym.

 

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia pęcherza?

 

Przyczyny zapalenia pęcherza można podzielić na dwie główne grupy:

  • Infekcje szpitalne, które wynikają z długotrwałego pobytu pacjenta w szpitalu. Najczęściej jest to efekt zakażenia spowodowanego przez bakterie i wirusy – niestety sporo osób hospitalizowanych doznaje wtórnej infekcji układu moczowego podczas leczenia innych schorzeń.
  • Infekcje pozaszpitalne, które wynikają z innych czynników np. nieprawidłowej diety, osłabionej odporności po intensywnym i długotrwałym leczeniu farmakologicznym, chorób nerek, niewłaściwej higieny okolic intymnych bądź jej całkowitego braku, cukrzycy, anatomicznych wad układu moczowego czy aktywnego i nieodpowiedzialnego życia seksualnego (częsta zmiana partnerów, brak zabezpieczenia, współdzielenie akcesoriów erotycznych).

Objawy stanu zapalnego pęcherza są niezwykle uciążliwe. Główną oznaką jest częstomocz nocny i dzienny, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe oraz dyskomfort w postaci pieczenia. Chorzy odczuwają nieustanne parcie na pęcherz, w którym wydaje się zalegać mocz (pomimo całkowitego opróżnienia). Co do moczu, to odznacza się brunatną lub krwawą barwą. Osoby z zapaleniem pęcherza mogą też borykać się z problemami przerostu stercza, zapalenia gruczołu krokowego, bólem nerek i okolic spojenia łonowego, a także gorączką i nudnościami.

 

Nasiadówki a zapalenie pęcherza – czy warto stosować?

 

Wielu pacjentów rozpoczyna walkę ze stanem zapalnym od naturalnych, niefarmakologicznych sposobów. Nic dziwnego – wiele roślin i ziół ma niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego, w tym także na stan i pracę pęcherza. Oprócz herbat, naparów czy kapsułek i tabletek warto zdecydować się na kąpiele nasiadowe.

Nasiadówki najlepiej wykonywać w wannie, ale można je z powodzeniem robić przy użyciu dużej miski. Kluczem skutecznej kąpieli nasiadowej są zioła – specjaliści rekomendują sięgnięcie po kilka roślin, które dzięki zbliżonemu działaniu zagwarantują jeszcze większą pomoc w niwelowaniu aktywnego stanu zapalnego pęcherza. Najlepszym wyborem okażą się takie zioła jak kora dębu, skrzyp polny, koszyczki rumianki, ziele dziurawca i krwawnika, sosnowe igliwie czy nagietek. Rośliny te wykazują właściwości antyzapalne, odkażające, łagodzące podrażnienia i wspomagające pielęgnację skóry.

Nasiadówki są bardzo proste do przygotowania. W pierwszej kolejności należy przyrządzić napar na bazie wspomnianych roślin, które można bez problemu zakupić w aptece. Około 3 szklanek płynu należy wlać do wanny lub miski z ciepłą wodą. Chory w pozycji siedzącej powinien przebywać przez około 15 minut – nasiadówki warto wykonywać dwukrotnie w trakcie dnia.

 

Czym warto wspomóc nasiadówki?

 

  • Żurawiną np. w formie soków, kapsułek lub suszonych owoców
  • Regularnym piciem wody i zapewnieniem organizmowi prawidłowego nawodnienia
  • Stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych do higieny intymnej
  • Sięgnięcie po leki zawierające furaginę

 

Bibliografia:

  1. Dadej R., Jędrzejczak-Dadej A. „Zakażenia układu moczowego u mężczyzn w podeszłym wieku.” Geriatria 2009, 3: 151-161.
  2. https://www.allecco.pl/artykuly/sposoby-na-zapalenie-pecherza.html#nasiadowki
  3. https://dimedic.eu/pl/wiedza/ziola-na-zapalenie-pecherza-do-nasiadowek-leki-ziolowe
  4. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego