Ból przy oddawaniu moczu.

O czym może świadczyć ból przy oddawaniu moczu?

Dolegliwości bólowe w trakcie oddawania moczu stanowią problem wielu kobiet i mężczyzn. Jednak przyczyny występowania niedogodności w trakcie zaspokajania fizjologicznej potrzeby organizmu mogą być zróżnicowane. O jakich schorzeniach może świadczyć ból podczas oddawania moczu?

Infekcje i zmiany zapalne układu moczowo-płciowego

Do najpopularniejszej przyczyn bolesnego oddawania moczu należą różnego rodzaju zmiany zapalne dotyczące układu moczowego. W przypadku mężczyzn stan zapalny rozwija się w obrębie cewki moczowej, u kobiet zdecydowanie częściej problem dotyczy pęcherza. Problem zmian zapalnych może być wywołany przez rozmaite czynniki:

  • niewłaściwe odżywianie się, które prowadzi do dysbiozy mikroflory bakteryjnej kobiecej pochwy,
  • anatomiczna budowa żeńskiego układu moczowego sprawia, że kobiety mają większą tendencję do łapania bakteryjnego zakażenia,
  • infekcje uwarunkowane chorobotwórczymi drobnoustrojami np. bakterie rzeżączki,, bakterie Escherichai coli, rzęsistkowica pochwy, grzybica okolic intymnych,
  • mechaniczne uszkodzenia narządów płciowych np. wskutek niewłaściwej depilacji, nadmiernej aktywności seksualnej bez odpowiedniego zabezpieczenia,
  • nieprawidłową pielęgnację i higienę okolic intymnych np. stosowanie kosmetyków wywołujących podrażnienia, nadmierne irygacje pochwy, częste korzystanie z publicznych sanitariatów.

Problemy z prostatą

Gruczoł krokowy jest nieparzystym narządem męskiego układu moczowo-płciowego, który ma niewielki rozmiar i odpowiada za produkcję wydzieliny stanowiącej odżywkę dla plemników. Prostata jest zlokalizowana pod pęcherzem moczowym. W związku z tym problemy dotyczące stercza – łagodny przerost, zmiany zapalne czy choroba nowotworowa – powodują jego powiększenie, co skutkuje uciskiem pęcherza i przebiegającej przez niego cewki. Dlatego też wielu mężczyzn odczuwających dolegliwości bólowe w trakcie oddawania moczu, któremu przeważnie towarzyszą ogólne problemy z mikcją, powinni skonsultować się z urologiem i przeprowadzić badanie prostaty.

Kamica nerkowa

Ból w trakcie oddawania moczu to także jeden z głównych symptomów kamicy nerkowej. W przypadku tego schorzenia objawem współtowarzyszącym jest tzw. kolka nerkowa, która jest silnie odczuwalną dolegliwością bólową w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Jest rezultatem przesuwających się przez całe drogi moczowe kamieni, które ostatecznie zostają usunięte z ustroju przez podczas wizyty w toalecie. U pacjentów z kamicą niezwykle często można zaobserwować krwiomocz.

Zespół nadreaktywnego pęcherza

Ten problem jest przeważnie uwarunkowany zaburzeniami neurologicznymi, które prowadzą do upośledzenia transmisji między nerwami i mięśniami kontrolującymi oddawanie moczu. Nadreaktywny pęcherz charakteryzuje się intensywną potrzebą oddania moczu, choć ilość zalegającego moczu i wygenerowanie ciśnienie są niewielkie. Problem ten często przebiega w asyście zmian zapalnych, które wywołują dolegliwości bólowe podczas wizyt w toalecie.

Nowotwory dróg moczowych

Nawracające i przewlekłe dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu mogą sygnalizować poważniejsze problemy. Nowotwory układu moczowego to w głównej mierze problemy dotyczące nerek, pęcherza moczowego, moczowodu, szyjki macicy oraz wcześniej wspomniany rak prostaty. W więszkości z nich rozwój zmian nowotworowych prowadzi do mniej bądź bardziej nasilonych stanów zapalnych, które wyzwalają ból podczas zaspokajania fizjologicznej potrzeby. Ryzyko nowotworów dróg moczowych wzrasta wraz z wiekiem, dlatego w okolicach 50. roku życia niezbędne jest wykonywanie regularnych badań diagnostycznych.

Bibliografia:

  1. Nowakowski Ł, et al. „Pęcherz nadreaktywny – nowe spojrzenie na etiopatogenezę idopatycznej postaci tego schorzenia.” Ginekologia Polska 2012, 83: 844-848.
  2. Konety BR., Joyce GF., Wise M. „Bladder and upper tract urothelial cancer.” The Journal of Urology 2007, 177(5): 1636-1645.
  3. Car J. „Urinary tract infections in women: diagnosis and managment in primary care.” BMJ 2006, 332(7533): 94-97.
  4. Bichler KH., et al. „Urinary infection stones.” International Journal of Antimicrobial Agents 2002, 19(6): 488-498.
  5. Starownik R., Bar K. „BPH – Benign Prostate Hyperplasia.” Medycyna Rodzinna 2001, 2: 65-68.