leki na zapalenie pęcherza u mężczyzn

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – objawy i sposoby leczenia

Stan zapalny pęcherza moczowego to przeważnie problem dotykający kobiety. Niemniej jednak wielu mężczyzn boryka się z tego typu trudnościami, które powodują upośledzenie. Co stanowi najczęstszą przyczynę? Z jakimi objawami borykają się chorzy? W jaki sposób warto przeciwdziałać tej przypadłości?

 

Przyczyny i rodzaje zapalenia pęcherza

 

Przyjmuje się, że ponad połowa zgłaszanych przypadków zmian zapalnych w obrębie pęcherza jest związana z hospitalizacją pacjentów. Wielu chorych w trakcie leczenia szpitalnego (np. po przeprowadzonych operacjach) doznaje infekcji dróg moczowych wynikających z zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. W innych sytuacjach zapalenie pęcherza następuje wskutek zakażenia pozaszpitalnego, co może być związane m.in. z podeszłym wiekiem, nieprawidłową higieną okolic intymnych, złymi nawykami żywieniowymi i niewłaściwym nawodnieniem organizmu, anatomicznymi wadami układu moczowego czy częstą zmianą partnerów seksualnych. Niejednokrotnie problemy z pęcherzem stanowią następstwo innych chorób np. kamicy nerkowej, cukrzycy czy przesadnie osłabionej odporności organizmu po długotrwałej farmakoterapii.

Zapalenie pęcherza moczowego dzieli się na ostre i przewlekłe – postaci różnią się od siebie intensywnością występujących niedogodności oraz czasem ich utrzymywania. Oprócz tego specjaliści wskazują na szereg innych form zmian zapalnych u mężczyzn, które są uzależnione od etiologii schorzenia.

 

Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego?

 

  • Bolesny częstomocz dzienny
  • Uciążliwe uczucie parcia na pęcherza
  • Wrażenie niecałkowicie opróżnionego pęcherza
  • Dolegliwości bólowe w okolicy spojenia łonowego
  • Występowanie krwi w moczu lub jego brunatne zabarwienie
  • Nocturia – częste oddawanie moczu w późnych godzinach nocnych

Zmiany zapalne dotyczące pęcherza moczowego mogą też powodować wiele innych niedogodności np. gorączka, nudności, wymioty, ból w okolicach nerek czy przerost lub stan zapalny gruczołu krokowego (prostata).

 

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn?

 

Terapia zmian zapalnych powinna mieć charakter kompleksowy i przeciwdziałać występującym problemom w wielowymiarowy sposób. Jednak leczenie jest uzależnione od przyczyny. Gdy stan zapalny wynika z infekcji bakteryjnej, to wówczas zaleca się zastosować antybiotykoterapię (np. trymepropym, sulfametoksazol). Popularnym lekiem bez recepty jak furazydyna (Furgaina), która jest jednym z najczęstszych wyborów osób mających problemy z pęcherzem.

Duże znaczenie w przeciwdziałaniu zapaleniu pęcherza ma odpowiednia profilaktyka układu moczowo-płciowego. Zmiana dotychczasowego stylu życia może okazać się pomocna w ograniczeniu ryzyka występowania procesu zapalnego:

  • picie dużych ilości wody
  • przestrzeganie zasad higieny osobistej
  • noszenie zwiewnej bielizny z naturalnych tkanin
  • regularne oddawanie moczu i zapobieganie jego zaleganiu w pęcherzu
  • stosowanie preparatów pielęgnacyjnych i dezynfekcyjnych w okolicach intymnych

Równie wartościowe znaczenie odgrywają naturalne preparaty. W przypadku problemów z pęcherzem poleca się wykorzystanie takich ziół i roślin jak skrzyp polny, mniszek lekarski, żurawinę, kwiat nasturcji czy pokrzywę. Można je wykorzystać w postaci odwarów do picia (z suszonych surowców zielarskich) lub w postaci kapsułek.

 

Bibliografia:

  1. Dadej R., Jędrzejczak-Dadej A. „Zakażenia układu moczowego u mężczyzn w podeszłym wieku.” Geriatria 2009, 3: 151-161.
  2. http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2339
  3. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego