Infekcje dróg moczowych są poważnym problemem, który dotyczy jednakowo kobiet i mężczyzn. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, aby zapobiec ich rozwojowi. Na czym polega profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego? Co należy robić, aby zadbać o układ moczowo-płciowy i ograniczyć ryzyko występowania infekcji?

Na czym polega profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego?

Profilaktyka bazuje na unikaniu czynników ryzyka, które zwiększają potencjalną szansę rozwoju stanu zapalnego pęcherza bądź mogą doprowadzić do nawrotu wyleczonej już choroby. Oto kilka sposobów umożliwiających zapobieżenie rozwoju infekcji w obrębie dróg moczowych.

Regularne spożycie minimum 2 litrów płynów każdego dnia pozwala na skuteczne oczyszczanie dróg moczowych z bakterii. Najlepszym wyborem jest oczywiście niegazowana woda mineralna. Ponadto warto wzbogacić dietę w suszoną żurawinę, która wykazuje właściwości moczopędne i stanowi bogate źródło witaminy C wspierającej zwalczanie wolnych rodników tlenowych. Dobrze jest ograniczyć spożycie napojów podrażniających pęcherz np. alkoholu, słodkich napojów gazowanych, kawy i mocnej herbaty.

Nie ma nic gorszego niż przymusowe i długotrwałe przetrzymywanie moczu. Jeżeli jest tylko możliwość, aby skorzystać z toalety, to nie ma co zwlekać! Mocz zalegający w pęcherzu stwarza świetne warunki do namnażania się bakterii. Ponadto nie zapominaj o oddawaniu moczu przed snem i po odbytym stosunku płciowy.

Utrzymanie optymalnego poziomu pH okolic intymnych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby ograniczyć rozwój chorobotwórczych bakterii. W kwestii pielęgnacji należy stosować specjalnie do tego przeznaczone płyny i żele. Kobiety mogą dodatkowo wykorzystać preparaty nawilżające, które pomogą przeciwdziałać nadmiernej suchości pochwy. Warto wspomnieć, że zwykłe kosmetyki (np. mydło) może doprowadzić do zaburzenia naturalnej równowagi kwasowo-zasadowej. Ponadto nie można zapominać o podstawach higieny tj. regularnym myciu rąk po każdej wizycie w toalecie.

Wierzbownica drobnokwiatowa, mniszek lekarski, pokrzywa, bratek, pietruszka – to raptem kilka ziół, które można wykorzystać w codziennej diecie. Wiele z nich można spożywać w postaci naparów bądź herbat, ale z łatwością można je zakupić w postaci suplementów w tabletkach lub kapsułkach. Wspomniane rośliny mają właściwości moczopędne, co wspomaga oczyszczanie dróg moczowych i przeciwdziałanie infekcjom pęcherza.